Протеїнові напої та харчові добавки сьогодні популярні, як ніколи. Протеїн, або білок, не просто незамінна складова. Це молекули, з яких побудований весь організм. Усе, починаючи з кісткової тканини і клітин головного мозку і закінчуючи антитілами, які чинять опір інфекціям, складається з білків. Не дивно, що протеїн як добавка до харчування став популярною складовою раціону багатьох людей, які піклуються про своє здоров'я.

Роль протеїну в організмі людини

Протеїни грають важливу роль в організмі людини, вони є одним з основних класів біомолекул, що складають тіло. Протеїни мають багато різноманітних функцій, серед яких наступні:

  1. Будівельна функція: протеїни є головним будівельним матеріалом для клітин, тканин і органів.

  2. Регуляція: протеїни можуть взаємодіяти з іншими біомолекулами, наприклад, ферментами, рецепторами і гормонами, і впливати на їх функцію.

  3. Транспорт: деякі протеїни, наприклад, гемоглобін, переносять кисень і інші речовини по всьому організму.

  4. Імунна функція: протеїни, які виробляються імунною системою, допомагають боротися з інфекціями та хворобами.

  5. Захисна функція: деякі протеїни, наприклад, фібриноген, відповідають за зупинку кровотечі.

  6. Енергетична функція: протеїни можуть бути використані як джерело енергії, особливо в умовах недостатнього постачання глюкози.

  7. Складова частина ферментів: багато ферментів - протеїни, які сприяють проведенню хімічних реакцій в організмі.

Взагалі, протеїни грають критичну роль в багатьох аспектах функціонування організму людини, але, на жаль, у раціоні сучасної людини нерідко спостерігається його дефіцит. Це може бути пов'язано наступними оставинами:

  • дуже часто нестача білка в меню має прихований характер: споживаючи достатньо продуктів, які в нормі мають містити протеїн, можна навіть не здогадуватися, що його там вкрай мало або немає взагалі. Це стосується м'ясних напівфабрикатів (котлети, тефтелі тощо), ковбасних виробів: значну частку можуть становити продукти рослинного походження (пшеничне борошно, крохмаль), подрібнена сполучна тканина та інші компоненти з низьким вмістом протеїну;
  • порушення перетравлення або всмоктування білка. За низки порушень стану здоров'я білок не здатен повноцінно засвоюватися. Відповідно, кількість протеїну, засвоєного організмом, набагато менша за вихідну, спожиту разом з їжею;
  • підвищені фізичні або психічні навантаження. За таких обставин потреба в білку сильно підвищується: протеїн інтенсивно відновлює м'язові, нервові та інші клітини, які постраждали від навантажень. Відповідно, звичайної кількості білка може бути недостатньо, особливо якщо посилені навантаження на організм спостерігаються тривалий час;
  • нездатність раціону покрити потребу в білку. У середньому дорослій людині, яка веде помірно активний спосіб життя, достатньо 0,8 г білка на кожен кілограм ваги. Але найбагатші на протеїни продукти - яловичина, натуральне молоко та інші - у 100 грамах містять 5-20 г цієї речовини. Відповідно, щоб покрити навіть базові потреби організму в білку, людині з вагою 80 кг потрібно з'їдати щодня близько 500 г яловичини або випивати 1,2 літра молока. Таке харчування, найімовірніше, неминуче позначиться на стані здоров'я, тому що разом із молоком чи м'ясом до організму надходитимуть жири, найчастіше в кількості, яка перевищує потреби організму.

Важливо знати: На відміну від жирів і низки похідних вуглеводів, які відкладаються в підшкірній клітковині, печінці та ін., надлишки протеїну виводяться з організму. Це означає, що надходження цієї речовини має бути регулярним, щоб покрити базові потреби організму.

Ці та інші обставини дають змогу зрозуміти, чому споживання чистого протеїну як добавки до харчування може бути корисним, а іноді навіть необхідним.

Особливості складу протеїнових продуктів

До складу протеїнових добавок до харчування практично в обов'язковому порядку входять чисті тваринні або рослинні білки, які, на відміну від натуральних продуктів, не містять внутрішньоклітинного жиру і шкідливих продуктів метаболізму, слідів пестицидів та інших небажаних речовин. Завдяки високому ступеню очищення такі протеїни вирізняються високим ступенем біодоступності. Це означає, що білки можуть засвоюватися більш повноцінно, ніж у складі традиційних продуктів харчування, і не чинити непотрібних навантажень на травну і видільні системи. Залежно від цілей, для яких призначено протеїн, він може містити інші компоненти: вітаміни, мінерали, флавоноїди та інші речовини, які взаємно доповнюють одна одну та/або покращують засвоєння білка, роблять раціональнішим набір м'язової маси або зниження ваги під час схуднення.

Як приймати протеїнові продукти

Як приймати протеїн і якому х товарів віддати перевагу, визначають цілі, з якими ви плануєте збагатити свій раціон цим продуктом:

  1. Протеїн при заняттях бодібілдингом. У цьому разі приймання протеїнових коктейлів або інших спеціалізованих білкових добавок визначається тренером або інструктором. Необхідна кількість протеїну й особливості його застосування (до або після тренування, на основі знежиреного молока, води, соків тощо) залежать від графіка й інтенсивності тренувань, специфіки навантажень (нарощування м'язової маси, кардіотренування, сушіння та ін.). Крім того, склад і калорійність протеїнового продукту також відіграють роль для формування спортивного раціону.
  2. Протеїн при схудненні. Під час вибору протеїнових продуктів для зниження маси тіла важливо орієнтуватися на калорійність (що нижча, то, як правило, краща) і на склад. Крім білка, в коктейлі або іншій добавці можуть міститися речовини, що прискорюють обмін речовин і сприяють спалюванню жирових клітин під час тренування, підвищують тонус тощо. Як правило, під час схуднення рекомендується замінювати один прийом їжі порцією протеїнового напою. Основою для приготування коктейлю може бути знежирене молоко, вода, овочеві соки.
  3. Протеїн для інших цілей. Протеїнові коктейлі можуть застосовуватися в разі сезонного занепаду сил, після перенесеної хвороби, тривалого дотримання обмежувальних дієт (наприклад, після хірургічного втручання на органах травлення). У всіх цих випадках рекомендації про правильний прийом протеїну може дати лікар. Він же порадить найменування протеїнового продукту залежно від його складу, калорійності та інших особливостей.

Важливо: Якщо у вас є навіть незначні сумніви щодо доцільності приймання будь-якої харчової добавки, зокрема протеїну, або виникли запитання щодо особливостей її застосування, попередньо проконсультуйтеся з потрібним фахівцем (лікарем, тренером, дієтологом).

Протипоказання до прийому протеїну

Абсолютних протипоказань до прийому протеїнів немає. Протеїн - природна і одна з головних складових усіх тканин нашого організму. Але навіть такий незамінний компонент може негативно позначитися на здоров'ї, якщо:

  • у вас алергія або харчова непереносимість певного виду білка. Так, людям, які страждають від алергії на білок коров'ячого молока, краще віддати перевагу протеїновим продуктам на основі соєвого або курячого білка. А тим, у кого лактазна недостатність, варто зробити вибір на користь рослинного або коров'ячого білка, оскільки в молочному протеїні можуть міститися сліди лактози;
  • ви перевищуєте рекомендоване дозування протеїну. Надлишок білка небажаний так само, як його нестача. Тому важливо керуватися рекомендаціями, які вам дав тренер або лікар. Крім того, важливо враховувати протеїн, що входить до складу продукту, під час формування щоденного раціону, щоб не перевищувати загальну частку білка в меню;
  • ви неправильно готуєте напій. Якщо в інструкції з приготування напою вказані будь-які рекомендації для основи коктейлю (тільки молоко, тільки вода тощо), не слід їх ігнорувати. Неправильне приготування напою може погіршити засвоєння білка. А це, своєю чергою, призведе до поступового розвитку дефіциту протеїну.

Форми випуску протеїну

Сьогодні найбільш затребувані протеїнові суміші для приготування напою. Вони зручні в застосуванні: досить розвести певну кількість порошку в молоці або воді та випити. Крім того, можна вибрати бажаний смак коктейлю або чергувати кілька смаків. Останнє особливо важливо, якщо необхідно вживати протеїновий коктейль тривалий час і потрібно запобігти пересиченню одним і тим самим напоєм. В умовах, коли немає можливості приготувати напій, його можна замінити спеціальним протеїновим батончиком. До його складу також входить високоякісний білок, вітаміни, мінерали, амінокислоти та натуральні смакові добавки.

Протеїн дійсно важливий для організму, однак у всьому варто знати міру. Не призначайте харчові добавки собі самостійно. Будь-яке вживання додаткових речовин для організму має бути узгоджено з фахівцем, у такому разі є можливість досягти поставленої мети швидше.