Гіалуронова кислота для суглобів застосовується як засіб комплексного лікування різної патології. Вона є органічною сполукою природного походження, яка виконує низку важливих біологічний функцій, необхідних для нормального стану більшості компонентів кістково-м'язової системи. Сьогодні значна кількість медичних спеціалізованих клінік застосовують комплексне лікування з препаратами, до складу яких входить гіалуронова кислота для суглобів.

Що таке гіалуронова кислота?

Гіалуронова кислота (або “гіалуронік”) є органічною сполукою природного походження, що належить до вуглеводів і є похідним глюкозаміну. Вона синтезується клітинами внутрішньої оболонки капсули, входить до складу синовіальної рідини і виконує кілька основних біологічних функцій:

  • Визначає в'язкість рідини, забезпечуючи легку взаємодію хрящових компонентів;
  • Забезпечує живлення хрящової тканини - усередині хрящів немає кровоносних судин, тому їхнє живлення забезпечується тільки за рахунок дифузії поживних речовин із синовіальної рідини;
  • Знижує силу тертя при збільшенні функціонального навантаження;
  • Збільшує і підтримує на належному рівні рівень води в тканинах, за рахунок чого забезпечується їхня пружність та еластичність.

При зниженні концентрації на тлі порушення вироблення гіалуронової кислоти відбувається погіршення живлення хрящових компонентів. Результатом є розвиток дегенеративно-дистрофічних процесів із руйнуванням хрящів. Патологія називається артроз.

Коли застосовується?

Гіалуронова кислота як монотерапія або в комбінації з іншими лікарськими засобами призначається лікарем для лікування кількох патологічних станів:

  • Артроз - дегенеративно-дистрофічна патологія, що супроводжується руйнуванням хрящів на тлі порушення їхнього живлення. Вона може мати вроджене походження, бути результатом перенесених травм або тривалого запального процесу, а також вікових змін в організмі літніх людей; 
  • Реабілітація структур кістково-м'язової системи пацієнта після перенесеного оперативного втручання, включно з діагностичною або лікувальною артроскопією;
  • Відновлення функціонального стану після перенесеної травми, яке також служить профілактичним заходом щодо подальшого розвитку артрозу;
  • Вікові зміни на шкірі, що характеризуються зниженням концентрації гіалуронату, еластичних волокон і води в міжклітинній речовині сполучної тканини, що проявляється появою зморшок.

Необхідність призначення лікування визначає лікар ортопед після проведеного комплексного обстеження. Воно часто включає препарати, до складу яких входить гіалуронова кислота для суглобів. Вартість курсу терапії залежить від виду застосовуваних препаратів, їх дозування, а також кількості ін'єкцій.

Види препаратів з гіалуроновою кислотою

Препарати гіалуронової кислоти для суглобів на сьогодні класифікуються за двома критеріями:

  • Склад лікарського засобу;
  • Лікарська форма препарату.

Склад та форма препарату напряму впливає на те, скільки коштує гіалуронова кислота в аптечній мережі. Давайте розглянемо їх детальніше.

Види за складом

Залежно від складу лікарського засобу за діючими компонентами виділяються:

  • Гіалуронова кислота і хондроїтин для суглобів - комбінований препарат, до складу якого входить хондроїтин, що підсилює фізіологічні та терапевтичні ефекти глюкорунату щодо хрящових компонентів.
  • Колаген і гіалуронова кислота для суглобів - комбінований лікарський засіб, що містить колаген. Органічна сполука також має природне походження, вона входить до складу міжклітинної речовини сполучної тканини, тому препарати з колагеном більшою мірою чинять терапевтичні ефекти щодо таких компонентів, як зв'язки, капсула, сухожилля.
  • Лікарські засоби, що містить у собі тільки гіалуронову кислоту.

Вибір виду лікарського засобу проводиться лікарем-ортопедом індивідуально на підставі результатів проведеного об'єктивного дослідження.

Лікарські форми

Незалежно від додаткового складу всі препарати з гіалуронатом виготовляють у кількох лікарських формах:

  • Гіалуронова кислота в ампулах - основна лікарська форма, призначена для парентерального внутрішньосуглобового, внутрішньом'язового або внутрішньошкірного введення. Для введення в порожнину виготовляється гіалуронова кислота в шприці для суглобів.
  • Гіалуронова кислота у вигляді таблеток - препарати, призначені для перорального вживання, їх використовують для лікування патології, що зачіпають різні компоненти кістково-м'язової системи.
  • Ліки для зовнішнього застосування у вигляді мазі або крему, які наносять на шкіру і використовують як додатковий засіб для таблеток або уколів.

Протипоказання

Гіалуронат є органічною сполукою природного походження, тому він досить добре переноситься після парентерального введення або нанесення на шкіру. Виділяється кілька патологічних і фізіологічних станів організму пацієнта, які належать до медичних протипоказань:

  • Наявність алергічних реакцій до будь-якого з компонентів препарату;
  • Дитячий вік;
  • Вагітність і період лактації (грудне вигодовування);
  • Аутоімунна патологія, за якої клітини імунної системи "помилково" виробляють антитіла до тканин, що призводить до розвитку специфічної запальної реакції в них. До таких захворювань належить ревматоїдний артрит, хвороба Бехтерева, ревматизм;
  • Запальні процеси, які мають гострий перебіг, незалежно від характеру та локалізації;
  • Зміни на шкірі, які в першу чергу є протипоказанням для застосування лікарських форм препаратів для зовнішнього використання.

Перед призначенням лікарського засобу лікар обов'язково переконується у відсутності протипоказань у пацієнта.

Негативні реакції

Незважаючи на те, що гіалуронати мають природне походження, після введення препарату або його зовнішнього нанесення можливий розвиток кількох негативних ефектів, до яких належать:

  • Крововилив, який розвивається внаслідок пошкодження великої кровоносної судини під час введення голки;
  • Реакція подразнення на шкірі в ділянці внутрішньосуглобового введення розчину або нанесення мазі, крему у вигляді почервоніння (гіперемія), печіння, припухлості;
  • Алергічні реакції з появою висипу на шкірі, її свербежем, кропив'янкою зі змінами, що нагадують опік кропивою, вираженими набряками м'яких тканин.

При появі ознак негативних реакцій можливість подальшого застосування препарату визначає тільки лікар.