Тестостерон - головний статевий гормон, що виробляється чоловічим організмом. Він відповідає за чоловічу сексуальність і типово чоловічі ознаки, як-от значна м'язова маса, грубий голос, волосся на обличчі, лібідо й активна продукція сперматозоїдів. У невеликих кількостях цей гормон виробляється і в жіночому організмі, відповідаючи за сексуальний апетит.

Тестостерон можна порівняти з диригентом оркестру стероїдних гормонів. Він визначає як фізіологічні функції, так і психологічні реакції чоловіка. Завдяки йому народжується впевненість, завзятість, мотивація і прагнення до успіху.

Підвищений рівень тестостерону, як було доведено вченими, збільшує ріст м'язової тканини та сприяє кращій активації нервової системи. Це призводить до більшої сили та енергії, поліпшення настрою, підвищення лібідо і багатьох інших позитивних ефектів.

Але синтез тестостерону в чоловіка знижується з 30 років зі швидкістю від 0,4 до 2,0% на рік. У результаті виникає низка фізіологічних і психологічних проблем: відсутність статевого потягу, еректильна дисфункція, депресія, втома, хронічна втома, емоційна нестійкість і безсоння.

Неспецифічні симптоми дефіциту тестостерону знайомі багатьом чоловікам:

 • погана пам'ять;
 • швидка стомлюваність;
 • погана концентрація уваги;
 • труднощі в підборі правильних слів;
 • відсутність впевненості у своїх силах;
 • пригнічений настрій;
 • втрата інтересу до жінок.

Якщо подібні симптоми спостерігаються в молодого хлопця, особливо з недостатньо вираженими вторинними статевими ознаками - це серйозний привід обстежитися в лікаря. У старшому віці такі явища зустрічаються все частіше. Але це не означає, що чоловік має страждати мовчки.

Як стимулювати тестостерон: продукти та вітаміни

Природне зниження гормонального фону можна зупинити або сповільнити. Існує безліч продуктів і природних добавок, які омолоджують чоловічий організм. Вони, як правило, багаті антиоксидантами, вітамінами та мінералами, особливо цинком.

Існують навіть спеціальні спортивні програми для підвищення тестостерону. І так, грамотно підібраний комплекс фізичних вправ здатний творити чудеса зі старіючим організмом.

Продукти харчування для чоловіків

Харчування для збільшення тестостерону набагато складніше, ніж здається новачкам. З одного боку, лікарі рекомендують позбутися зайвих кілограмів. З іншого боку, низькожирова дієта асоціюється зі зниженим рівнем андрогенів. Секрет у збалансованому харчуванні та розумінні свого меню.

Продукти, які ви їсте, сильно впливають на рівень тестостерону. Якщо ви хочете скористатися всіма перевагами препаратів та добавок, починати слід з повноцінного чоловічого раціону:

 • полуниця: джерело цинку;
 • гарбузове насіння: магній і цинк;
 • яєчні жовтки: чистий холестерин;
 • броколі: джерело індол-3-карбінолу;
 • авокадо: мононенасичені жири;
 • какао: високий вміст магнію;
 • бразильський горіх: селен;
 • йогурт: пробіотичні бактерії;
 • м'ясо: повноцінний білок;
 • устриці: амінокислоти і мінерали;
 • пшеничні висівки: магній;
 • петрушка: джерело апігеніну;
 • кава: натуральний стимулятор кофеїн;
 • родзинки: джерело бору і ресвератролу;
 • макадамія: цінні жири;
 • креветки: багато вітаміну D.

Вітаміни для тестостерону

Біосинтез тестостерону в чоловічому організмі відбувається за участю численних ферментів і кофакторів. Тому для нормалізації гормонального фону потрібно щодня поповнювати резерви вітамінів і мінералів. Найвідоміші вітаміни для тестостерону - А, D3, В6 і В12.

Одні вітаміни, такі як вітамін D3, безпосередньо беруть участь у синтезі гормону. Інші, як вітамін В6, забезпечують взаємодію взагалі всіх стероїдних гормонів із клітинами-мішенями. Нестача будь-якого з цих нутрієнтів може призвести до гормонального спаду.

Оптимальний вітамінно-мінеральний комплекс для чоловіків:

 1. цинк, від 25 до 30 мг на день;
 2. магній у вигляді цитрату, 200-400 мг;
 3. вітамін D3, 2000-3000 МО;
 4. вітамін В6, 2 мг.

Жиророзчинний вітамін D найкраще вживати під час їжі, що містить жир. Вживаючи такий комплекс, ви забезпечите організму поживні речовини для нормального гормонального обміну.

Добавки на основі коренів рослин (Рослинні)

До появи хімії чоловіки протягом тисячоліть прагнули посилення потенції, сексуального потягу і плодючості. Задовго до того, як ми дізналися слово "тестостерон", народна медицина вже накопичила вражаючий арсенал рослинних афродизіаків.

 • У сучасному асортименті ви можете знайти ефективні добавки на основі коренів астрагала перетинчастого, еврікоми довголистої або добре знайомого елеутерококу.
 • Благотворно впливає на чоловіків екзотична рослина пентадипландра. Екстракт із коріння Pentadiplandra brazzeana підвищує тестостерон, нормалізує склад насіннєвої рідини і допомагає в разі безпліддя.
 • Кореневище індійської рослини Alpinia calcarata збільшує рівень тестостерону і стимулює сексуальну поведінку у чоловіків. Застосовується в аюрведичній медицині у вигляді водного настою.
 • Корінь мондії (Mondia whitei) має аналогічні властивості. Водний екстракт коренів застосовують за гіпогонадизму, сприяє відновленню гормонального фону і збільшує масу яєчок.
 • У різних куточках світу користуються популярністю коріння сума (Pfaffia paniculata), леканіодискуса, імбиру аптечного, райського банана та інших рослин. Тайці, наприклад, вважають найкращим андрогенним засобом коренеплоди бутеа суперба (Butea superba) - вони входять до складу багатьох добавок для потенції.

Добавки на основі частин тварин (Тваринні)

Практика поїдання частин тварин для підвищення "чоловічої спроможності" в ліжку сягає доісторичних часів. Пояснюється вона до неподобства просто: якщо тварина займається сексом цим органом, значить, десь там міститься її сила. Мінімум пояснень.

 • Проте, у всьому світі готують екзотичні страви на основі статевих органів тварин. У країнах Східної Африки дуже популярні яєчка козла. Заможні китайці готові викладати сотні доларів за пеніс або яєчка осла, кози, собаки, бика або оленя. Кров і панти марала високо цінуються у північних народів.
 • Сучасна наука багато в чому розвіяла ці міфи. Ми знаємо, що яєчка або пеніс містять цінні білки, амінокислоти, запас вітамінів і мікроелементів, необхідних для здоров'я. Але тестостерон, що міститься в яєчках, практично не засвоюється організмом під час поїдання геніталій.
 • Якщо якісь біологічно активні компоненти витримують кулінарну обробку і дійсно засвоюються в організмі після внутрішнього прийому, науці про це мало що відомо.

Що таке тестобустери та переваги їх використання

Тестобустери - це безпечні препарати, переважно на рослинній основі. Вони є стимуляторами вироблення тестостерону. Як ми писали вище, кожен чоловік у міру дорослішання стикається з поступовим згасанням гормональної системи. Перші дзвіночки можна помітити в 30-35 років, коли тіло починає чинити опір тривалим тренуванням і падає витривалість. Тестобустери - це добавки, які підштовхують організм виробляти більше тестостерону й уповільнюють перетворення "чоловічого гормону" на естроген.

Топ добавок для підвищення тестостерону

 • Екдистерон. До складу добавки входить левзея сафлоровидна (для створення добавок використовують коріння і кореневища рослини). З'єднання має стероїдну структуру. Добавка спрямована на стимуляцію синтезу білка в організмі. Під час прийому спостерігається підвищення працездатності, зникає важкість у голові - збільшується швидкість мислення. Екдистерон загалом тонізує організм і є засобом, що впливає на обмінні процеси в організмі. Прийом препарату має накопичувальний ефект, досить швидко спостерігається зменшення жирового прошарку. Активно впливає на статеву функцію.
 • Трибулус. Це добавка, яка збільшує тестостерон, а також активно використовується в урології при захворюваннях сечостатевої системи у чоловіків. У складі препарату є протодіасцин - рослинний глікозид, який сприяє реалізації заявлених ефектів. Препарат діє короткий час і через 3-4 години повністю виводиться з організму. Трибулус завоював визнання спортсменів - добавку застосовують важкоатлети, культуристи та люди, зацікавлені в наборі м'язової маси. Якщо людина проявила зайву старанність на тренуванні, то прийом трибулуса знижує негативні ознаки перетренованості (слабкість, болі). Добавка підходить і для жінок, особливо тих, що перебувають на порозі клімаксу. За допомогою трибулуса можна зберегти м'язи, які посилено втрачаються з настанням менопаузи.
 • D - аспаргінова кислота. Добавка належить до амінокислот. Прийом добавок сприяє досягненню гормонального балансу. D - аспаргінова кислота перетворюється на аспаргін. Вивільняється лютеїнізуючий гормон, який сигналізує, що необхідно синтезувати тестостерон. За дослідженнями, в середньому, за двотижневий прийом можна збільшити вироблення тестостерону приблизно на 42%. Кислота сприяє збільшенню витривалості, прибирає задишку і підвищує працездатність. Стимулюється прискорене жироспалювання, тому цю добавку рекомендується людям, які не можуть скинути вагу за допомогою корекції харчування і тренувань.
 • ZMA. Це натуральна добавка, яка являє собою комплекс мінералів. Основна мета прийому - набір м'язової маси і заповнення мінеральних дефіцитів. До складу входить вітамін B6, магній і цинк. Магній і B6 - основні речовини, які потрібні для побудови якісної м'язової тканини, цинк відповідає за міцність кісток і бере участь у синтезі тестостерону та інсуліну. Поєднання мінералів - незамінна добавка для бодібілдерів і чоловіків, які хочуть збільшити тестостерон і наростити м'язи.

Вправи для підвищення тестостерону

Для нормалізації гормонального фону найкраще підходить високоінтенсивне інтервальне тренування (ВІІТ), силові тренування з важкими вагами (наприклад, штанга або гирі), а також спринтерські забіги на короткі дистанції.

І навпаки, тривалі виснажливі навантаження за низького тестостерону протипоказані.

Силові тренування з важкими вагами - це один із найефективніших способів стимулювати продукцію тестостерону. Для досягнення максимального ефекту недостатньо 3 рази на день піднімати праску: потрібні адекватні навантаження і науково обґрунтований підхід до тренувань.

В одному дослідженні чоловіки виробляли більше тестостерону, коли робили 90-секундну перерву між присіданнями і жимом лежачи. 60-секундна перерва призвела до зниження тестостерону, але при цьому стимулювала природну продукцію гормону росту соматостатину. Здавалося б дрібниця!

Регулярно виконуйте фізичні вправи з важкими вагами - не менше 2-3 разів на тиждень.

Анаболічні стероїди й тестостерон

Усі спортсмени чули, що анаболіки якимось чином шкодять чоловічому здоров'ю.

Чим це викликано? Зловживання анаболічними стероїдами викликає різке підвищення рівня андрогенів у плазмі, що зрештою сприяє важкому пригніченню гіпоталамо-гіпофізарно-гонадної системи за принципом негативного зворотного зв'язку. Іншими словами, мозок перестає стимулювати статеві залози, оскільки гормону в крові предостатньо.

Дослідження Rasmussen, Selmar та інших авторів довели сумний факт. Спортсмени, які зловживали анаболічними стероїдами, демонструють зниження продукції тестостерону і симптоми гіпогонадизму через роки після припинення прийому.

За останніми даними, вживання анаболіків є головною причиною гіпогонадизму і порушення сперматогенезу у чоловіків молодого віку в Європі - 43% від усіх діагностованих випадків.

Висновок

Дефіцит чоловічого гормону - це не просто неприємно, а й небезпечно. Гіпогонадизм відкриває дорогу ожирінню, остеопорозу, діабету, серцево-судинним захворюванням і деменції, скорочує життя.

Щоб підвищити тестостерон природним шляхом, поєднайте три речі:

 1. здоровий спосіб життя;
 2. правильне збалансоване харчування;
 3. адекватні фізичні навантаження.

Які переваги у підвищенні рівня тестостерону?

 • Збільшується тривалість тренувань;
 • Зростає сила: з'являється можливість працювати з більшою вагою;
 • Прискорюється набір м'язової маси;
 • Уповільнюється гормональне старіння;
 • Посилюється сексуальне бажання і потяг до протилежної статі.

Але, пам'ятайте: тестостерон - паливо, яке стимулює статевий потяг, але секс поповнює запаси палива в баку з гормонами. Тому регулярне і насичене сексуальне життя важливе.

Якщо поглянути на основні причини низького тестостерону, більшість із них можна усунути власними силами: недосипання, стреси, виснаження, авітаміноз, спиртні напої, куріння. Замісна терапія і більш серйозне лікування таким чоловікам не потрібні. Досить узяти себе в руки і змінити життя на краще.